دانستنیها دانستنیهای علمی دانستنیهای پزشکی دانستنیهای ادبی عجایب جهان اطلاعات عمومی تفریح و سرگرمی
تاریخچه بزرگترین اختراعات جهان تاریخچه مشهورترین اختراعات جهان تاریخچه اختراعات 

* اختراع اتومبیل :

 امروزه اتومبیل وسیله ای است که بدون آن زندگی کردن بسیار مشکل می باشد با ازدیاد جمعیت و بزرگتر شدن شهرها و در نتیجه طولانی تر شدن مسافتها بشر احتیاج به وسیله ای داشت که بتواند این مسافتها را راحتر و سریعتر طی کند در سالهای پیش از اختراع اتومبیل ، مهمترین وسیله نقلیه اسب و کالسکه بود و کلیه جنگها و حمل و نقل ها مبنی بر استفاده از اسب بود اما این اسب مشکلات زیادی نیز داشت و مهمترین اشکال آن این بود که است پس از مسافتی خسته می شد و قابلیت حمل تعداد مسافر زیاد را نداشت با اختراع ماشین بخار انسان به این فکر افتاد که از این نیرو برای به حرکت در آوردن وسیله ای چهار چرخه (البته اولین وسیله سه چرخ داشت ) استفاده کند ودر این راستا شخصی فرانسوی به اسم کونیو اولین اتومبیل دنیا را که سه چرخ داشت و با نیروی بخار آب حرکت می کرد ساخت البته سرعت این وسیله کونیو بسیار کم بود و از ساعتی چهار کیلومتر تجاوز نمی کرد و پس ا چند آزمایش دیگر کنار گذاشته شد و امروزه در موزه پاریس قرار دارد پس از کونیو مخترعین دیگری از جمله بوله و دملر ظهور کردند که هرکدام قدمی در تصحیح این وسیله برداشتند ولی اساس و بنیان اصلی موتور اتومبیل را کارل بنز آلمانی گذاشت کارل در سال1896 اولین اتومبیل چهار زمانه را ساخت که پدر بزرگ اتومبیل های امروزی می باشد پس از کارل بنز هنری فورد آمریکایی در تکمیل بنز قدمهای موثری برداشت ولی کشش اتومبیل هنوز با اشکالاتی روبرو بود که شخصی به نام رودلف دیزل موتوری را اختراع کرد که ته نام خود معروف شد و با این موتور مساله کشش و رانش اتومبیل تا حد زیادی مرتفع گردید سپس مخترعین دیگر از جمله کترنیگ اولین کسی بود که روشن کردن اتومبیل با باتری و دلکو را اختراع نمود. به هر صورت بطور مستقیم نمی توان گفت که کدام مخترع به طور کامل اتومبیل را ساخت بلکه هر کدام از مخترعین نامبرده و بسیاری دیگر که فرصت برای نام بردن اسامی آنها نیست در ساخت اتومبیل دخالت داشته اند . یکی از همین مخترعان معروف اوئی رنو می باشد که در همین زمینه دارای چندین اختراع مهم می باشد این اختراعات و ابداعات رفته رفته منجر به صنعت اتومبیل سازی گردی که امروزه بزرگترین صنعت در جهان شناخته شده است . کشور فرانسه با داشتن کارخانه های اتومبیل سازی پژو ، رنو ، سیتروئن و ... و آلمان با داشتن کارخانه های اتومبیل سازی فولکس واگن ، اپل و بنز  که یکی از بهترین و معروفترین اتومبیل های جهان می باشد در اروپا رتبه اول را دارد. انگلستان نیز با ساختن اتومبیل جگوار و ولزرویس که گرانترین اتومبیل سلطنتی می باشد به شهرت رسید . 

 

* اختراع هواپیما :

شاید هیچ انسانی نباشد که به فکر پرواز نیفتاده باشد این اندیشه از زمانهای قدیم فکر انسان را به خود مشغول داشته است پرواز پرندگان زیبا در آسمان آبی بزرگترین آرزوی بشر از بدو پیدایش تا کنون بوده است و در همین راستا با چنان مشکلات عظیمی روبرو می شد که عمل پرواز را محال و غیر ممکن می پنداشت در افسانه های شاهنامه آمده است که کیکاووس پادشاه ایران علاقه زیادی به پرواز داشت لذا برای عملی شدن این فکر خود تصمیم گرفت چهار عقاب بزرگ و گرسنه را به چهار طرف تخت خود ببندد و در ارتفاعی بالاتر از بسته شدن عقابها چند تکه گوشت گوسفند آویزان  کرد و خود بر روی تخت نشست . وقتی که عقابها را رها کردند آنها برای اینکه خود  را به گوشتها برسانند با قدرت شروع به پرواز کردند و در نتیجه تخت کیکاووس به پرواز در آمد البته این اندیشه عملی نمی باشد و فقط حاکی از آرزوی پرواز در آن زمان می باشد لیکن اولین کسی که به طور علمی به این مسئله نگریست کسی نبود جز لئوناردو داوینچی ایتالیایی که در اوایل قرن شانزدهم می زیست و اولین طرحهای هواپیمای امروزی و کایت را اجرا نمود البته داوینچی موفق به پرواز نشد ولی طرحهای وی سر آغاز اختراع هواپیما شد .پس از داوینچی مخترعان دیگری از جمله بسینه فرانسوی ونو فرانسوی ، هنس آلمانی و لیلیان تال انگلیسی دست به تکمیل این اختراع زدند و به موفقیتهای بزرگی نیز نایل گشتند . از آنجاییکه در اختراعات دیگر اگر اشکالی پیش می آمد به ندرت موجب کشته شدن مخترع می گردید اختراع هواپیما به کندی پیش می رفت و با یک اشتباه کوچک مخترع با تمام اطلاعات خود با زندگی وداع می کرد . به هر حال تا سال 1896 توسط شانو فرانسوی اولین هواپیمای بدون موتور ساخته شد که دارای محور ثقل و سکان متحرک بود لیکن این وسیله نیز محتاج باد و ارتفاع جهت پرواز بود و این انسان را راضی نمی کرد . اولین کسانی که تصمیم گرفتند موتور و پروانه بر روی این وسیله نصب کنند و خود کنترل آن را بدست بگیرند دو برادر آمریکایی به نام ویلبر رایت و اولیور رایت بودند. آنها پس از سالها آزمایش در سال 1903 موفق به ساخت هواپیمایی شدند که دارای موتوری کوچک بود پس از برادران رایت کوتیس آمریکایی با طراحی چند چرخ زیر هواپیما مشکل فرود را حل کرد و پس از وی مخترعین دیگری در گوشه و کنار دنیا نقصهای دیگر آن را برطرف کردند و. امروزه با ساختن هواپیماهای جت انسان می تواند با سرعتی بیش از 2000 کیلومتر بر ساعت در هوا حرکت کند حداقل سرعت هواپیما 180 کیلومتر بر ساعت می باشد و اگر کمتر از آین سرعت حرکت کند سقوط می کند به هر حال انسان به آرزوی دیرینه خود رسید البته این آرزوها نقطه پایانی ندارد و همانطور که پس از پرواز به آسمان مساله فضا و کرات دیگر پیش آمد.

 

اختراع هلیکوپتر:

فکر هلیکوپتر یا جعبه بالدار از قرن شانزدهم پیدا شد به گفته دیگر لئوناردو داوینچی نخستین انسانی بود که طرح وسیله ای برای پرواز را روی کاغذ پیاده کرد . ولی هلیکوپتر به صورت فعلی منتهی در شکل اولیه اس در سال 1907 متولد شد . ولفگانگ بوهمرر محقق مسائل پرواز نوشته است : افتخار اختراع اولین هلیکوپتر نصیب فرانسوی ها شد پل کورنو فرانسوی نخستین کسی بود که اولین هلیکوپتر را ساخت و اولین پرواز تاریخی را با آن انجام داد . این هلیکوپتر اولیه که دو ملخ داشت و به موتور آنتورنت با 24 اسب قوه مجهز بود فقط 30 سانتیمتر از زمین بلند شد بعد دوباره افتاد اما همین 30 سانتیمتر نیز کلی موفقیت بود . متاسفانه کورنو به علت آنکه از لحاظ مالی در مضیقه بود طرحش را پیگیری نکرد و برای تکمیل و بالا بردن قدرت اوج گیری هلیکوپترش  اقدامی به عمل نیاورد . سال 1907 را باید سال هلیکوپتر تلقی نمود چون که درست در همین سال ، فرانسوی دیگری موسوم به لویی برژه یک هلیکوپتر چهار چرخ و دو ملخه ساخت منتهی چون در اثنای آزمایش هلیکوپترش سقوط کرد از ادامه فعالیت منصرف شد . با این حساب کورنو و برژه را باید پدر هلیکوپتر های امروزی شناخت . گو اینکه در سالهای بعد نیز عده زیادی برای ساختن وسیله ای که بتواند با کمک بالهای دوار پرواز کند کوشش کردند ولی موفقیت دلخواه در سال 1932 بدست آمد این موفقیت را خوآن دولاچی یروا اسپانیایی کسب کرد .

 

* اختراع رادیو :

رادیو توسط فیزیکدان و مخترع ایتالیایی گوگلیلمو مارکنی ساخته شد وی در دانشگاه بولونیا کسب دانش کرد و بر اثر تحقیق در آثار هنریش، هرتز توانست امواج هرتز را در ایجاد رابطه از دور بکار برد وی دستگاهی ساخت که نخست علاماتی را بوسیله امواج از یکسو به سوی دیگر خانه خود فرستاد و سپس این آزمایش را بین خانه و باغ انجام داد و بعدها در فاصله های دورتر، اختراع مارکنی پایه دستگاه بی سیم و رادیو قرارگرفت.  

 

* اختراع تلگراف و تلفن :

در زمانهای قدیم که تلگراف و تلفن هنوز اختراع نشده بود بشر جهت ارتباط از وسایل گوناگونی استفاده می کرد مثلا سرخپوستان آمریکا از دود جهت فرستادن پیام استفاده می کردند و یا در بعضی از قبایل  بدوی آفریقا با صدای طبل و در قبایل حوزه رود آمازون با استفاده از صدای سوت یا تقلید صدای حیوانات با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند در کشور ما ایران نیز بیشتر از کبوترهای نامه بر استفاده می شد که وسیله ارتباطی بسیار سریع و مطمئنی بود با ورود الکتریسیته به زندگی بشر دانشمندان زیادی سعی در استفاده از آن جهت ارتباط کردند با اینکه در سال 1832 شخصی به نام ساموئل مورس به فکر افتاد که حروف الفبا را به صورت کدهای خط و نقطه یا جریانهای بلند و کوتاه که نمایندگان همان حروف الفبا هستند بفرستد این روش رفته رفته تکمیل تر گردید تا اینکه علامات به طور خودکار چاپ می شدند پس از اختراع تلگراف شخصی به نام الکساندر گراهام بل با ساختن تلفن بزرگترین خدمت را به ارتباطات جوامع بشری نمود .

وبلاگ ما بر آن است تا تمام توان خود را در راه آموزش و تربیت فرزندان ایران عزیز بگذارد بدین دلیل در فهرست موضوعی خود به صورتی عمل کرده است تا پاسخگوی تمام اقشار جامعه باشد از شما خواننده محترم خواستاریم تا نیم نگاهی هم به فهرست موضوعی ما بیندازید حتما مطالب مورد علاقه خود را خواهید یافت ...

+ نوشته شده در  ساعت   توسط lovermoon | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
با سلام به شما بازدید کننده محترم وبلاگی که نظاره گر آن هستید با تلاش فراوان و به تعبیری می توان گفت با خون دل خوردن زیاد فراهم گردیده است تا بتواند پاسخ گوی تمام اقشار جامعه با هر گروه سنی و هر قشری باشد در این وبلاگ بیشتر تلاش شده تا به مسائل روز و مورد علاقه شما خوانندگان محترم توجه بیشتری گردد بنابراین این عمل ما مستلزم و نیازمند نظرات و پیشنهاد های شما برای ما می باشد . به امید آنکه ایرانی سبز و خرم همراه با شکوهمندی داشته باشیم و ایران عزیزمان به دوران اقتدار خود باز گردد.

نوشته های پیشین
شهریور ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۸۹
دی ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۹
شهریور ۱۳۸۹
خرداد ۱۳۸۹
اردیبهشت ۱۳۸۹
فروردین ۱۳۸۹
اسفند ۱۳۸۸
بهمن ۱۳۸۸
دی ۱۳۸۸
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
مهر ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
تیر ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
آرشیو موضوعی
پروژه های برنامه نویسی
طنز اجتماعی
آیا میدانید...
نحوه بستن کراوات
پیوندهای فامیلی مقامات
حکایت های خواندنی
داستانهای کوتاه
سخنان کوتاه از بزرگان
پندهای شنیدنی
آموزش کامپیوتر
ترفندهای کامپیوتر
آموزش سخت افزار کامپیوتر
زندگینامه بزرگان جهان
مخترعین و مکتشفین
تاریخچه اختراعات
فضا منظومه شمسی زمین
عجایب هفتگانه جهان
اندر حکایت مرگ
بهشت و بهشتیان
خصوصیات حورالعین
جهنم و بهشت دیده..!
جهنم و جهنمیان
چگونه چاق شویم..
علل و درمان ریزش مو
حافظه و راههای تقویت آن
راههای افزایش قدرت حافظه
راه مطالعه صحیح
غذاهای تقویت کننده حافظه
مقابله با خواب بیش از حد
راهکارهای محبوب شدن..!
دانستنیهای شب زفاف
دل نوشته !
خواص میوه ها و سبزیجات
شلغم
پیوندها
روسونری
پروانه های عاشق
دنیای عکس
همه چیز از همه جا
بزرگترین وبلاگ تفریح و سرگرمی
ترینر و کد تقلب بازیها
عکس های درخواستی
اولین وبلاگ تخصصی کتاب،مستند
دانلود نرم افزار ماهان اسپید
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM